آموزش رنگ ها به کودکان

بهترین زمان برای یادگیری رنگ‌ها توسط کودکان، در فاصله بین ۲ تا ۵ سالگی است. توانایی تشخیص دادن رنگ‌ها در کودکان به میزان تکامل سیستم عصبی آن‌ها بستگی دارد. برای آموزش رنگ ها به کودکان باید صبور باشید و آن‌ها را همراهی کنید. والدین در این موارد نقش بسیار مهمی دارند و باید برای این مرحله از آموزش کودک آماده شوند. یکی از روش‌های آموزش رنگ ها به کودکان استفاده از محیط اطراف و یا کمک گرفتن از بازی‌هاست. در این مقاله با هم چند نمونه از روش‌های آموزش رنگ ها به کودکان را مرور می‌کنیم.

محیط اطراف و رنگ‌های مربوط به هر شی

اولین قدم برای آموزش رنگ ها به کودکان صدا کردن اشیاء با رنگشان است. مثلا «گلدان قرمز»، «لیوان آبی» و … را می‌توانید برای نشان دادن هر شی به کار ببرید. ابتدا از چند رنگ محدود استفاده کنید. برای مثال از سه رنگ اصلی زرد، قرمز و آبی شروع کنید. بعد از شناختن این رنگ‌ها توسط کودک، می‌توانید به سراغ سایر رنگ‌ها بروید و دایره شناخت او از رنگ‌ها را گسترده‌تر کنید.

حل کردن پازل‌ها به کمک رنگ‌ها

پازل‌ها نقش ویژه‌ای در تکامل مهارت‌های فردی کودک ایفا می‌کنند. پازل‌های کودکان معمولا برای سنین مختلف و بر اساس توانایی آن‌ها طراحی می‌شوند. هنگام حل پازل، می‌توانید از کودک بخواهید پازل‌هایی که رنگ آبی دارند را جمع کند. مرحله بعد جمع کردن پازل‌هایی است که رنگ غالب آن‌ها قرمز است. به این ترتیب یک دسته‌بندی کلی از رنگ‌های مشابه به دست می‌آورید و کودک به کمک این دسته‌بندی و پوستر راهنما، می‌تواند پازل را راحت‌تر حل کند.

آموزش رنگ ها به کودکان

آموزش رنگ ها به کودکان در محیط

کودکان علاقه زیادی به بیرون رفتن از خانه دارند. این بهانه می‌تواند آن‌ها را برای یادگیری هر چیزی مشتاق کند. به کودک یک مداد رنگی بدهید و همراه این مداد رنگی او را از خانه بیرون ببرید. در حین گشتن در میان شهر از او بخواهید تمام وسایلی که به این رنگ هستند را به شما نشان دهد. به این ترتیب کودک هم با وسایل گوناگون و هم با یک رنگ جدید آشنا می‌شود. این بازی را می‌توانید هر هفته انجام دهید و در انتها برای تشویق او یک هدیه تهیه کنید.

هماهنگی رنگ‌ها به کمک لباس‌ها

در مرحله بعدی آموزش رنگ ها به کودکان، باید با او درباره ترکیب رنگ‌ها صحبت کنید. می‌توانید هنگام انتخاب لباس برای هرکدام از اعضای خانواده، از او کمک بگیرید. او با چند بار هماهنگ کردن لباس‌های مختلف می‌تواند در نهایت به ترکیب‌بندی درست رنگ‌ها دست پیدا کند. به این ترتیب مفهوم رنگ‌ها برای او کاملا جا می‌افتد و ذهن او در این زمینه باز می‌شود.

پازل پیرامون و آموزش رنگ ها به کودکان

اگر برای آموزش رنگ‌ها به کودکان به دنبال یک پازل مناسب می‌گردید می‌توانید از پازل پیرامون استفاده کنید. این پازل‌ها برای تمامی سنین و به صورت تخصصی طراحی شده‌اند. شما می‌توانید پازل مناسب کودک خود را به راحتی در سایت پیرامون پیدا کنید. پازل پیرامون با جنس فوم بهداشتی، یک انتخاب مطمئن برای کودکان است. این پازل‌ها با چاپ عالی و ۲۰ سال تجربه در این زمینه، بالاترین کیفیت را در چاپ رنگ‌ها به شما ارائه می‌دهند. این طراحی‌های زنده و باکیفیت می‌توانند شروع خوبی برای آموزش رنگ ها به کودکان باشند. پازل‌های مختلف حیوانات، میوه‌ها، مشاغل و … را می‌توانید در سایت پیرامون سفارش دهید و با بهترین کیفیت و قیمت مناسب خریداری کنید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط