بهترین پازل برای کودکان

پازل‌هایی که به درستی انتخاب شده‌اند می‌توانند منبعی برای بازی‌های رضایت بخش و رشد دهنده باشند. از سوی دیگر، یک بازی بسیار دشوار می‌تواند منجر به کسالت یا حتی ناامیدی در کودک شود. بنابراین، هنگام انتخاب بهترین پازل برای کودکان، توانایی کودک را در نظر داشته باشید. در ابن مقاله چند نکته برای تطبیق بهینه بازی پازل با مهارت‌ها و رشد کودک آورده شده است.

پازل‌ فومی پیرامون، بهترین پازل برای کودکان

بازی با پازل‌ها آموزش خوبی برای مهارت‌های دستی، ادراک بصری و همچنین مهارت‌های شناختی و شناخت استراتژی فرآیند مونتاژ قطعات است. پازل‌های فومی با جنس خود و ضخامت متناسبشان یکی از بهترین‌ انتخاب‌ها برای کودکان به شمار می‌روند. پازل فومی پیرامون با جنس چاپ عالی و بدون پاک شدن تصاویر از روی پازل، بهترین پازل برای کودکان شماست.

سطح دشواری پازل چگونه ارزیابی می‌شود؟

عوامل زیر درجه سختی یک پازل را تعیین می‌کنند:

  • تعداد قطعات
  • اندازه قطعات
  • جزئیات یک تصویر و تمایز رنگی
  • تجربه یک کودک در پازل
  • کیفیت اجرا (ضخامت مقوا، انعطاف پذیری و چرخش قطعات، دقت برش)

بهترین پازل برای کودکان

کودک چه زمانی بازی با پازل را شروع کند؟

پازل ۲۴ تکه برای کودکان برای  سن 3 سال در نظر گرفته شده است. این سن زمان مناسبی برای شروع بازی با قطعات کم و شکل‌های ساده‌تر است، که البته کمی پیچیده‌تر از خانه‌ سازی‌ها و بازی‌های معمول کودکان در این سن است. معمولاً در این بازه سنی است که کودک از شناخت جهان با دهان خود دست می‌کشد و شروع به توسعه مهارت‌های دستی می‌کند و به صورت بصری تشخیص می‌دهد که کدام تکه‌های پازل کنار هم قرار می‌گیرند. وقتی کودک برای اولین بار با پازل آشنا می‌شود، کمک والدین مطمئنا مفید خواهد بود.

در این سن کودک دوست دارد اشیاء یا اشکالی را که قبلاً با آن‌ها در تماس بوده است را کنار هم قرار دهد. پازل‌های شامل داستان‌های معروف قبل از خواب کودکان و شخصیت‌های شناخته شده کارتونی، همچنین حیوانات زیبا، وسایل نقلیه و … بهترین پازل برای کودکان هستند.

بهترین پازل برای کودکان ۴ تا ۵ سال

کودک با کنار هم قرار دادن اولین پازل‌ها، تجربه کسب می‌کند و در جمع آوری قطعات پیشرفت می‌کند. آزمون و خطا در این سن هنوز توسط کودک اتفاق می‌افتد، اما کودک شروع به توسعه اولین روش‌های سیستماتیک برای ساخت پازل می‌کند. این نشانه آن است که می‌توانید به سراغ پازل‌های با تعداد تکه بیشتر یا پیچیده‌تر بروید. بهترین پازل برای کودکان در این سن پازل پیرامون ۴۸ تکه است. اگرچه اگر کودکتان هنوز در ساخت پازل‌های ۲۴ تکه موفق عمل نمی‌کند، بهتر به سراغ پازل‌های سخت‌تر نروید.

کودکان ۶ تا ۸ سال

بچه های ۶ ساله چنان مهارت‌هایی دارند که می‌توانند قطعات پازل را بر اساس هدفشان شناسایی و مرتب کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند استراتژی‌های خود را برای چینش پازل، با توجه به شکل و رنگ و نحوه نمایش آن در یک تصویر تغییر دهند. در این سن به طور کلی، کودکان به دنبال اسباب‌بازی‌های چالش برانگیزتر هستند. با توجه به تجربه قبلی خود از پازل، کودکان 8 ساله می‌توانند پازل‌های با قطعات بیشتر و حتی تا ۵۰۰ قطعه را هم حل کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که تعداد پیشنهادی قطعات و سطح دشواری ممکن است با توجه به توانایی‌های فردی کودک متفاوت باشد.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط