بازی-ماز-برای-کودکان - پازل-پیرامون

مزایای بازی ماز برای کودکان

بازی‌ها فعالیت‌های مهمی برای یادگیری و رشد و افزایش استعداد و خلاقیت کودکان به حساب می‌آیند. بازی ماز یکی از بهترین بازی‌ها برای پرورش ذهن کودکان است. بازی ماز مجموعه‌ای از مسیرهای مارپیچ و پر پیچ و خم است که کودک باید بتواند راه خروج از آن را پیدا کند. ماز نمونه‌ای از بازی‌های فکری کودکان است که فواید بسیاری دارد از جمله:

تقویت و پرورش مهارت‌های بدنی

بازی ماز برای کودک این زمینه را ایجاد می‌کند تا با به کارگیری چشم و مهارت دیداری خود، راه حل بازی را در میان پیچ و خم‌ها پیدا کند. همزمان وقتی چشم کودک در جستجوی راه درست است، دست او بر روی پیچ و خم‌ها به حرکت در می‌آید و این باعث هماهنگی بین چشم و دست کودک می‌شود. همچنین گرفتن مداد در دست و حرکت دادن آن بر روی کاغذ به تقویت ماهیچه و عضلات دست و مچ او نیز کمک می‌کند. در این بازی به طور یکپارچه کودک تمام مهارت‌های بدنی را تجربه می‌کند.

چالش ذهنی و تقویت حل مسئله

بازی ماز با پیچ و خم‌های بسیار کودک را وادار به کاوش و جستجو می‌کند و قدرت تصمیم گیری را در او افزایش می‌دهد. وقتی کودک بتواند از میان پیچیدگی‌های بازی راه حل را پیدا کند، در واقع توانایی حل مسئله را یاد گرفته است. پیچ و خم‌ها چالش ذهنی برای کودکان ایجاد می‌کنند و مطمئن باشید که باعث رشد و تقویت مغز کودک می‌شود. پیچ و خم‌ها نیز صبر کودک را مورد آزمایش قرار می‌دهد و باعث افزایش آن می‌شود و کودک یاد می‌گیرد اگر کاری را با دقت و حصله انجام دهد حتما نتیجه خواهد گرفت.

افزایش آگاهی و تمرکز

هیچ چیز بهتر از پیچ و خم ماز به تقویت آگاهی و تمرکز کودک کمک نمی‌کند. این باعث می‌شود همانطور که از پیچ و خم‌ها عبور می‌کند، آگاهی خود را از راه حل‌های موجود افزایش دهد. مثلا آیا درست میروم؟ بروم به چپ یا راست؟ آیا قبلاً در این مسیر بوده‌ام؟ این مهارت باعث رشد ذهنی کودک و پیشرفت او می‌شود. پیچ و خم های بازی ماز باعث می‌شود کودک بیشتر تمرکز کند و زمان بگذارد تا در بازی موفق شود. رفته رفته باعث می‌شود توانایی کنترل و تمرکز ذهنی او بالا برود.

 

ماز ذهن بچه را فعال نگه می‌دارد

جستجو در پیچ و خم بازی شکل بسیار خوبی از ورزش ذهنی است. خواه نا خواه کودک درگیر بازی می‌شود و تکمیل برخی از پیچ و خم ها ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد بنابراین این بازی روش فوق العاده ای برای فعال شدن فکر و ذهن او است. همچنین باعث افزایش حافظه می‌شود زیرا هنگام کشف پیچ و خم‌ها باید به خاطر بیاورد که کجا بوده تا بفهمد که بعد به کجا برود. این به تقویت حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت کودک کمک می کند. این امر به فعال شدن حافظه کمک می‌کند. بعلاوه، اهمیت حافظه بصری را در این بازی پر پیچ و خم  فراموش نکنید!

افزایش اعتماد به نفس

پیچ و خم های بازی ماز فعالیت‌های حرکتی کاملاً خوبی برای تقویت اعتماد به نفس کودک شما هستند. از کودک خود بخواهید تا با یک پیچ و خم ساده شروع کند تا سریع موفق شود و سپس از او بخواهید تا به حل مازهای پیچیده تر بپردازد. این عمل باعث می‌شود پس از کسب موفقیت در هر مرحله از بازی، عزت نفس او افزایش پیدا کند و برای ادامه بازی مشتاق‌تر شود.

با هم ماز بازی کنید

این روز‌ها که دنیای بازی‌ها‌ی کامپیوتری به سرعت در حال رشد است ممکن است بسیاری از بازی‌های خلاقانه مانند ماز، پازل و انواع بازی‌های فکری نادیده گرفته شوند. این بازی فرصت بسیار خوبی ایجاد می‌کند که زمانی را در کنار فرزندتان به بازی بپردازید و سرگرم شوید. کودکتان از این که او را در حل این بازی همراهی می‌کنید احساس شادی می‌کند. پیچ و خم بازی ماز ممکن است فقط مانند یک راه سرگرم کننده برای گذر زمان به نظر برسد، اما آنها در واقع یک ابزار یادگیری ارزشمند برای کودکان هستند. پس طرح‌های مختلفی از ماز را تهیه کنید و کودکتان را دعوت و تشویق به این بازی کنید. خواهید دید که از این بازی و پیچیدگی آن چقدر لذت خواهد برد. اینگونه فرزندی جستجوگر خواهید داشت که همیشه سعی می‌کند بهترین راه حل‌ها را برای مسائل مختلف پیدا کند.

برای دانلود یک نمونه از این بازی‌های ماز جذاب اینجا را کلیک کنید.

 

 

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط