چگونه-کودکی-شاد-داشته-باشیم؟

همیشه از پدر‌ها و مادر‌ها می‌شنویم که می‌گویند: شادی فرزندم تنها چیزی است که می‌خواهم. شادی تعاریف متفاوتی برای هر خانواده‌ای دارد اما در نهایت آرزوی مشترک همه والدین این است که کودکشان زندگی آرامی تجربه کند، همیشه خوشحال باشد، عشق بورزد و در مواجهه با مشکلات با قدرت مقابله کند.

در دنیای امروز، شاید شادی یک امر دست نیافتنی به نظر بیاید به طوری که اگر احساس شادی کنید یک مزیت محسوب می‌شود. به طور کلی، کودکانی که شاد هستند، از کیفیت زندگی بهتری برخوردارند و به افراد موفق‌تری نسبت به دیگران تبدیل خواهند شد.

در ادامه چندتا نکته را با هم مرور می‌کنیم که با توجه به آنها می‌توانید محیطی امن، شاد و مثبت برای فرزندانتان فراهم کنید و باعث شکوفایی او شوید.

والدینی شاد باشید

همیشه برای تربیت فرزندی بهتر، باید از خودتان به عنوان والدین شروع کنید پس قدم اول این است. شادی را از خودتان شروع کنید. کودک آینه تمام نمای خانواده خود است. او هرآنچه در رفتار والدین خود می‌بیند را متقابلا انجام می‌دهد. پس کودک شاد، حاصل خانواده‌ای شاد است. در نتیجه نحوه رفتار و بینش شما به زندگی و شاد بودنتان بر روی فرزندتان اثر خواهدگذاشت.

کودکتان را تحسین کنید

نکته بعدی برای ایجاد حس خوب و مثبت در فرزندتان تحسین او است. فرزندتان را برای سعی و تلاشی که در راستای خواسته و اهدافش می‌کند تحسین و تشویق کنید. این کار باعث می‌شود کودک حس شیرین تمرین و تلاش را درک کند و همین عامل شادی او می‌شود. برای مثال وقتی کودکتان در حال بازی کردن است و مدام به شما می‌گوید که او را نگاه کنید، با خوشرویی او را تشویق کنید تا احساس کند که کار مفید و جذابی انجام می‌دهد. اینگونه هم باعث تحسین او می‌شوید و همچنین اشتیاق او را به بازی و سرگرمی افزایش می‌دهید. همچنین مواقعی که کودک بازی‌هایی مثل بازی فکری و پازل را انجام می‌دهد، او را تشویق کنید که این بازی‌ها را انتخاب کرده است. همین باعث می‌شود حس شادی را برای انتخاب خوبش تجربه کند.

 

به کودک اعتماد کنید

همه ما انسان‌ها همیشه نیازمند تایید دیگران برای فعالیت‌هایمان هستیم. شما به‌عنوان والدین آگاه، باید حواستان به لحظه‌هایی که کودکتان می‌تواند تحسین و تایید را احساس کند، باشد. اینجاست که محول کردن وظایف کوچک به فرزندان اهمیت خود را نشان می‌دهد. در این هنگام کودک احساس می‌کند پدر و مادر به او اعتماد کردند و مسولیتی را به او سپرده‌اند. این اتفاق موجب می‌شود کودک نسبت به خودش حس مثبتی پیدا کند و همین باعث افزایش اعتماد به نفس او و شادی درونی او می‌شود.

فرصت اکتشاف و کنجکاوی به او بدهید

کودکان، علاقمند به کشف کردن اتفاقات جدید هستند. پس یکی دیگر از وظایف شما به عنوان والدین باید سعی در فراهم کردن فرصتی باشد که کودک بتواند حس کنجکاوی خود را ارضا کند. برای مثال این‌که کودک بتواند به تنهایی چیزی بسازد یا سرهم کند، هرچند بی‌معنا، و این‌که بداند آن‌چه مورد تقدیر است زحمت اوست، احساس نشاط و پویایی را برای او به ارمغان می‌آورد. یکی از راه‌ها این است که فرصت بازی و سرگرمی با وسایل‌های جدید را به او بدهید. به غیر از اینکه با این‌کار کودک احساس قدرت و شادی را تجربه می‌کند همچنین به استقلال او کمک می‌کند.

به فرزندتان محبت کنید

و آخرین و مهم‌ترین نکته، محبت بی قید و شرط والدین است. ابراز عشق و محبت والدین به فرزندان، سلامت روانی کودک را تامین می‌کند و او را از احساس شادی و عشق غنی می‌کند. شما باید به صورتی این احساس را به کودکتان منتقل کنید که کاملا درک کند. برای مثال او را در آغوش بگیرید، ببوسید، از جملات عاطفی و محبت‌آمیز در گفتگوهایان استفاده کنید. به این صورت می‌توانید سلامت روانی او را تامین کنید و شادی را برای او به ارمغان بیاورید.

سخن آخر

به عنوان والدین دغدغه‌مند باید سعی کرد مهارت‌هایی آموخت و در جهت رسیدن به زندگی شاد استفاده کرد. این موضوع نسبت به هر خانواده‌ای متفاوت است و در نهایت هر خانواده راه حل مناسب خود را برای داشتن یک زندگی شاد را پیدا می‌کند. اگر سعی کنید از پدر و مادر بودن خود لذت ببرید و شاد باشید، در نهایت فرزندی شاد و خشنود خواهید داشت که از زندگی و خانواده‌اش راضی و خوشحال خواهد بود.

ارسال دیدگاه