کودکان خجالتی

کم رویی کودکان یکی از مسائلی است که والدین هنگام مواجهه با آن دچار سردرگمی می‌شوند. از طرفی والدین این امر را عادی می‌دانند و از طرف دیگر احساس می‌کنند این کم رویی کودکان روی زندگی و ارتباطات آن‌ها تاثیر نامطلوبی دارد. کودکان خجالتی به سختی با دیگران صحبت می‌کنند، به ارتباط برقرار کردن با دیگران علاقه‌ای ندارند و سعی می‌کنند تنها با بعضی از هم سن وسال‌های خود بازی کنند. گاهی کودکان خجالتی به مرور زمان تغییر می‌کنند و با بالا رفتن سنشان انسان‌هایی اجتماعی و با ارتباطات قوی می‌شوند. اما اگر کودک شما در جمع هم سن و سال‌های خود هم به تنهایی بازی می‌کند، باید برای بهبود وضعیت او تلاش بیشتری کنید. در این مقاله با هم چند بازی برای کودکان خجالتی را مرور می‌کنیم.

تئاتر برای عروسک‌ها

یک بازی ساده برای کودکان خجالتی، اجرا کردن تئاتر دسته جمعی برای عروسک‌ها است. بازیگر‌های این تئاتر شما و فرزندتان هستید و تماشاچی‌ها عروسک‌های کودکتانند. لباس‌های ویژه‌ای بپوشید و همراه آن‌ها در این بازی نمایشی اجرا کنید. سعی کنید در این نمایش آواز بخوانید و سخنرانی‌ کنید.

ضبط کردن صدا

کودکان خجالتی می‌توانند با شنیدن صدای خود احساس بهتری داشته باشند. از او بخواهید یک داستان را بلند بخوانند و شما صدای او را ضبط کنید. بعد از تمام شدن این داستان صدایش را برای او پخش کنید. این موضوع باعث شناخت نقاط ضعف و بالا رفتن اعتماد به نفس کودک می‌‌شود.

درس دادن به شاگردهای خیالی

از کودکتان بخواهید برای شما یا شاگردان خیالی‌اش درس‌های مدرسه را مرور کند و آن‌ها را به شما آموزش دهد. جایگزین این شاگردان خیالی می‌توانند عروسک‌ها هم باشند. کودک به تدریج احساس قدرت و تاثیرگذاری بیشتری می‌کند و اعتماد به نفسش افزایش پیدا می‌کند.

کامل کردن جملات ناقص

تعدادی جمله ناقص را روی کاغذ بنویسید و از کودک بخواهید آن‌ها را با خلاقیت خود کامل کند. مثلا: من دیروز در باران بودم اما ناگهان …

بالا رفتن خلاقیت به رفع کم رویی کودکان کمک قابل توجهی می‌کند.

کودکان خجالتی

پانتومیم

بازی کردن پانتومیم در جمع‌های خانوادگی و پس از آن در جمع‌های بزرگ‌تر می‌تواند به کودک کمک کند تا با افراد مختلف بیشتر گرم بگیرد. انتقال مفاهیم به کمک دست و بدن کمک می‌کند تا کودک مهارت‌های ارتباطی خود را خارج از محدوده زبان هم افزایش بدهد.

تعریف کردن خاطرات و داستان‌ها

در ساعت‌هایی از روز در جمع خانوادگی خود درباره خاطرات و داستان‌های خود بیشتر صحبت کنید. تمام اعضای خانواده باید به نوبت در این بازی شرکت کنند. در انتها کسی برنده است که خاطره جالب‌تری را تعریف کرده باشد.

خلاصه اینکه

درمان کودکان خجالتی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این روند ممکن است چند ماه یا در بعضی موارد چند سال طول بکشد. والدین عجول و کم صبر نمی‌توانند در این زمینه به فرزندشان کمک کنند. گاهی انتظارات بیش از حد از کودکان خجالتی بعد از یک ماه تمرین‌های خانگی، آن‌ها را به شدت تحت فشار قرار می‌دهد. کم رویی کودکان در صورت فشار خانواده و اطرافیان می‌تواند تبدیل به یک آسیب شود. پس با آرامش با کودکتان رفتار کنید و او را برای قدم‌های بعدی آماده کنید. اگر در این میان به دنبال بازی‌هایی برای تقویت مهارت‌های فکری کودک هستید، پازل پیرامون را فراموش نکنید. سایت پیرامون با ارائه پازل‌های متنوع، کودک شما را با یکی از مهم‌ترین بازی‌های فکری، سرگرم نگه می‌دارد. برای سفارش آنلاین پازل وارد فروشگاه پیرامون شوید و طرح مورد علاقه فرزندتان را پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط