هوش هیجانی کودکان

ایجاد تغییرات در کودکان و در سنین پایین بسیار ساده‌تر از بزرگسالان است. کودکان به نقطه‌ای از پایداری شخصیتی دست پیدا می‌کنند و در این نقطه، تغییر آن‌ها کمی دشوار به نظر می‌رسد. تقویت هوش هیجانی کودکان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید والدین به آن توجه کافی داشته باشند. در این مقاله چند راهکار برای تقویت این هوش هیجانی و تعاریفی از آن را بیان می‌کنیم.

هوش هیجانی کودکان چیست؟

انسان‌ها در دنیایی از احساسات مختلف غرقند. گاهی عصبانیت، گاهی غم و غصه و یا نگرانی بیش از حد می‌تواند تمرکز و فعالیت انسان را مختل کند. توانایی مدیریت احساسات و عواطف مختلف بستگی به هوش هیجانی افراد دارد. افراد با هوش هیجانی بالا می‌توانند احساسات و عواطف خود را شناسایی کنند و آن‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهند. این افراد خود آگاهی دارند، مهارت‌های ارتباطی خوبی دارند، می‌توانند دیگران را درک کنند و انگیزه بالایی برای موفقیت و حرکت رو به جلو دارند.

راهکارهای تقویت هوش هیجانی کودکان چیست؟

هوش هیجانی یک مولفه ارثی نیست و افراد می‌توانند آن را در طول زمان بهبود ببخشند. راهکارهای متعددی برای افزایش هوش هیجانی کودکان وجود دارند و در این مقاله ما به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

صحبت درباره احساسات مختلف

با کودکتان درباره احساسات و واکنش‌های مختلف بیشتر صحبت کنید. هنگام دیدن یک کارتون کنار او بنشینید و احساسات شخصیت‌های داخل کارتون را برای اون شرح دهید. این موضوع به شناخت بهتر احساسات از سنین پایین کمک خوبی می‌کند. گاهی نظر او را بپرسید و سعی کنید او را در این گفتگو وارد کنید.

تغذیه کودک، یک نکته طلایی

یکی از مهم‌ترین نکات برای داشتن یک کودک فعال، توجه کافی به فعالیت‌های اوست. کودک با نداشتن برنامه غذایی مناسب نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. هوش هیجانی کودکان هم به تغذیه آن‌ها وابسته است. برای مثال کودک باید هر روز صبحانه بخورد و حذف این وعده غذایی یکی از اشتباهات رایج والدین است.

با کودک همدلی کنید

احساسات مختلف کودک را بپذیرید و با او درباره آن‌ها صحبت کنید. به این ترتیب او همدلی کردن و درک شرایط را از شما می‌آموزد. کودک به تدریج باید احساسات شما را ببیند و با شما درباره آن‌ها صحبت کند. زمانی که شما احساسات مختلف خود و کنترل کردن آن‌ها را به کودک نشان می‌دهید، او ناخودآگاه از رفتارهای شما درس می‌گیرد.

هوش هیجانی کودکان

در لحظات حساس آن‌ها را تنها بگذارید

اگر کودک بی‌نهایت شاد و یا خیلی ناراحت است، سعی کنید او را تنها بگذارید. صحبت کردن از کنترل احساسات در این شرایط برای کودک نتیجه کاملا عکس دارد.

کودک را تشویق کنید

تاکید همیشگی والدین روی نقاط ضعف کودکان و تلاش برای افزایش هوش هیجانی کودکان از طریق گوشزد کردن معایب آن‌ها، راهکاری بسیار نادرست است. شما باید رفتارهای درست کودک را هم ببینید و برای آن‌ها او را تشویق کنید.

خلاصه اینکه

هوش هیجانی کودکان به کمک والدین رشد می‌کند و می‌تواند روی آینده آن‌ها تاثیر بسیار زیادی بگذارد. تاثیر هوش هیجانی روی رشد تحصیلی کودکان بسیار مشهود است و می‌توان آن را به وضوح مشاهده کرد. در این مسیر می‌توانید از بازی‌های فکری مثل پازل‌ها هم کمک بگیرید. پازل پیرامون با ارائه انواع پازل‌های فومی برای سنین مختلف می‌تواند یک انتخاب خوب برای کودکان شما باشد. این پازل‌ها با طراحی‌های خاص و منحصر به فرد و با بالاترین کیفیت چاپ روی سایت پیرامون موجودند. برای خرید این پازل‌ها به فروشگاه پیرامون مراجعه کنید.

 

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط