نقش والدین در تربیت فرزندان

والدین در واقع اولین معلمین تمام انسان‌ها هستند. به مناسبت روز جهانی معلم تصمیم گرفتیم درباره نقش والدین در تربیت فرزندان بیشتر صحبت کنیم. والدین می‌توانند تاثیرات مثبت و منفی روی کودکان خود بگذارند. این تاثیرات به نوع ارتباط کلامی و رفتاری والدین با فرزند بستگی دارد. گاهی کودک با تقلید از والدین خود سعی می‌کند رفتارهای مشابه با او را انجام دهد و این رفتارها به تدریج در او  تبدیل به یک عادت می شوند. والدین خوب حقیقتاً الگوهای مثبت و سازنده‌ای برای فرزندانشان هستند. به طور قطع همه والدین همیشه رفتارهای مثبت خود را به کودک منتقل نمی‌کنند. ممکن است گاهی فرزندی با رفتارهای منفی پدر و مادرش تحت تاثیر قرار بگیرد. در این مقاله با هم یاد می‌گیریم که چگونه نقش والدین در تربیت فرزندان می‌تواند موثر واقع شود.

تعیین هدف مناسب برای فرزندان

این هدف‌ها باید متناسب با سن و توانایی‌های کودک باشند. شما نمی‌توانید از یک کودک ۷ ساله انتظار داشته باشید تا مانند یک کودک ۱۰ ساله فکر کند و یا فعالیت‌های مناسب آن سن را انجام دهد. با توقعات بیش از حد، کودک و البته خودتان را سرخورده و ناامید خواهید کرد. این کودک به تدریج افسرده می‌شود و دیگر رمقی برای رسیدن به اهداف خود نخواهد داشت. این اهداف می‌توانند شامل رسیدن به نمره‌های خاصی در مدرسه، یاد گرفتن یک ساز یا رسیدن به یک سطح خاصی در یک نوع ورزش باشد. به این ترتیب کودک همیشه برای بهتر شدن تلاش کرده و هدفمند رفتار می‌کند. نقش والدین در تربیت فرزندان فراهم کردن تمامی امکانات و انگیزه دادن به فرزند است. تحت فشار قرار دادن کودک نباید از سمت والدین صورت بگیرد. این نقش باید در حد حمایت و پشت گرمی برای کودک باقی بماند.

تمرین افزایش تمرکز برای کودکان

بسیاری از کودکان برای داشتن تمرکز دچار مشکل می شوند. در این زمان شما می‌توانید با بازی‌هایی مثل پازل به تقویت قدرت تمرکز کودک کمک کنید. انواع پازل‌ها برای گروه‌های سنی مختلف می‌توانند قدرت تمرکز کودک را به تدریج بیشتر کنند. یکی دیگر از نکات اصلی، بر هم نزدن تمرکز کودکان است. وقتی کودک مشغول انجام کاری است، تمرکز او را به هم نزنید و او را مشغول فعالیت دیگری نکنید. این می‌تواند یک تمرین خوب برای بالا ماندن سطح تمرکز کودک و ایفای نقش والدین در تربیت فرزندان باشد.

 

نقش والدین در تربیت فرزندان

  مطالب را چند بار تکرار کنید

ممکن است کودک در زمان آموزش، مسائل را به راحتی فرا نگیرد. حافظه کودکان با هم متفاوت است و ممکن است یک کودک برای یادگیری مطلب نیاز به تکرار بیشتری داشته باشد. خسته نشوید و برای به خاطر سپردن مطلب توسط کودک، چندین بار هر موضوع را تکرار کنید. به این ترتیب شما می‌توانید مطمئن باشید که کودک مطلب را به درستی فرا گرفته است. با گذشت زمان به ترتیب حافظه کودک رشد می‌کند و می‌تواند با سرعت بیشتری این مطالب را به خاطر بسپارد.

در آموزش مشارکت کنید

همانطور که گفتیم شما می‌توانید تاثیر بسیار زیادی روی یادگیری فرزندتان داشته باشید. کودکان دوست دارند فعالیت‌های والدینشان را تقلید کنند. به این ترتیب شما می‌توانید تمام مواردی را که می‌خواهید کودک یاد بگیرد را شخصاً انجام دهید. مثلا اگر از کودک می‌خواهید همیشه وسایلش را مرتب نگه دارد می‌توانید خودتان و با رفتارتان این موضوع را به او آموزش بدهید. نقش والدین در تربیت فرزندان با آموزش عملی می‌تواند پررنگ‌تر باشد و تاثیر مشخص‌تری داشته باشد.

خلاصه اینکه

شما مهم‌ترین انسان‌های زندگی فرزندتان هستید. رفتارهای شما و جزئیات فعالیت‌تان می‌تواند روی آینده کودک تاثیر‌گذار باشد. در این مقاله سعی کردیم چند نکته کوتاه در زمینه‌ نقش والدین در تربیت فرزندان را با شما در میان بگذاریم. برای خرید پازل مناسب فرزندتان هم می‌توانید روی پازل پیرامون حساب ویژه‌ای باز کنید. در سایت پیرامون می‌توانید انواع پازل‌ها، در طرح‌های متنوع و جذاب، سفارش بدهید و آن‌ها را درب منزلتان دریافت کنید.

 

ارسال دیدگاه