لجبازی در کودکان

لجبازی در کودکان از ۲ تا ۳ سالگی شروع می‌شود. دلایل و انگیزه‌های متفاوتی برای لجبازی هر کودک وجود دارد. گریه کردن و فریاد زدن برای خواسته‌ها یکی از نشانه‌های مشخص لجبازی در کودکان است. کودک برای به دست آوردن چیزی که از آن منع شده است، تلاش می‌کند و برای جلوگیری از این موضوع، والدین باید آگاهی بیشتری نسبت به خواسته‌ها و نیازهای کودک داشته باشند. در این مقاله به دلایل لجبازی کودکان و شرایط آن می‌پردازیم.

 دلایل لجبازی در کودکان

بعضی از رفتارها در کودکان بسیار طبیعی هستند. مثلاً بسیاری از کودکان ۲ تا ۳ ساله تلاش می‌کنند که برای خواسته‌های خود بجنگند و این موضوع اغلب با گریه و قهر و دعوا همراه می‌شود. بنابراین لجبازی هم از جمله رفتارهایی است که در اکثر کودکان به صورت طبیعی وجود دارد و نشان دهنده این نیست که کودک شما مشکلی دارد! گاهی کودک برای جلب توجه اطرافیان و یا خستگی، ناراحتی و ناامیدی شروع به لجبازی می‌کند. این رفتار در فرزندان اول بیشتر از سایر کودکان خانواده نمود پیدا می‌کند. چرا که والدین نسبت به آن‌ها سختگیری بیشتری دارند و این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها هم رفتارهای لجبازانه بیشتری داشته باشند.

لجبازی در کودکان

راه‌های کاهش لجبازی در کودکان

  • ابتدا باید این موضوع را در نظر بگیرید که بعضی از رفتارهای کودکان به اقتضای سن صورت می‌گیرند. کودک دو تا سه ساله با بسیاری از مسائل موجود به درستی آشنا نشده و نیازمند آموزش است. بنابراین والدین باید در برخورد با کودکان و برای رفع لجبازی در کودکان، سعه صدر و البته آرامش داشته باشند. با دعوا کردن و خشونت این مشکل نه تنها برطرف نمی‌شود بلکه به بدترین شکل ممکن ادامه پیدا خواهد کرد.
  • به حرف کودک خود گوش دهید و سعی کنید او را درک کنید و دلیل رفتارهایش را جویا شوید. اینکه کودک متوجه شود که می‌تواند با شما صحبت کند، باری از احساسات منفی او را کاهش می‌دهد. بنابراین او کم کم متوجه می‌شود که به جای لجبازی کردن می‌تواند با صحبت کردن با شما زودتر به خواسته خود برسد.
  • کنترل کردن کودک را گاهی کنار بگذارید و سعی کنید در بسیاری از موارد به او حق انتخاب بدهید. سخت‌گیری‌های والدین برای کودکان گاهی بسیار آزاردهنده می‌شوند و او را به سمت لجبازی پیش می‌برند. اگرچه که والدین بهترین‌ها را برای فرزند خود می‌خواهند اما امر و نهی بیش از اندازه می‌تواند به کودک آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند.
  • همانطور که همیشه گفته‌ایم والدین الگوی بسیار مهمی برای کودکان هستند و ما نمی‌توانیم انتظار رفتارهای متفاوتی را از کودکمان داشته باشیم در حالی که خودمان همان کارهای غلط را انجام می‌دهیم. لجبازی در کودکان می‌تواند نشانه‌ای از اشتباه بودن نوع رفتار والدین با همدیگر و همچنین با فرزندشان باشد. بنابراین سعی کنید همیشه همان جور که می‌خواهید کودکتان را تربیت کنید رفتار کنید.

خلاصه اینکه

برای خرید پازل‌های کودکانه و سرگرم کردن فرزندانتان می‌توانید روی پازل پیرامون حساب باز کنید. سایت پیرامون با داشتن بیشترین تنوع طراحی و با ارائه پازل‌های فومی یک هدیه مناسب برای فرزند شماست. شما می‌توانید با استفاده از هدیه‌ها و پاداش‌ها فرزندتان را برای انجام رفتارهای مناسب تشویق کنید. این پازل‌ها از فوم بهداشتی تهیه شده‌اند و کیفیت چاپ روی آن‌ها بسیار بالاست و تصاویر چاپ شده روی پازل‌های سایت پیرامون هم به مرور زمان پاک نمی‌شوند. همچنین این قطعات به خوبی کنار هم قرار می‌گیرند و بعد از تکمیل شدن به راحتی از هم جدا نخواهند شد.

 

ارسال دیدگاه