فواید پازل برای کودکان

تا به حال کودکان را در حال حل کردن پازل مشاهده کرده‌اید؟ انگار در دنیایی غرق می‌شوند و درگیرحل کردن معمای پازل به دنیای اطرافشان بی‌توجه می‌شوند. فواید پازل برای کودکان کاملا اثبات شده است. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام گرفته است که کاملا این موضوع را تایید می‌کند. در بازی پازل، کودک مفهوم نظم را به درستی درک می‌کند. این حس کنجکاوی در حین بازی، کنجکاوی کودک را تحریک می‌کند و به او برای تقویت قوای ذهنی‌اش کمک می‌کند. این بازی به کودک آموزش می‌دهد که چطور از راه منطقی مسائل مختلف را حل کند. در این مطلب با هم فواید پازل برای کودکان و نظرات کارشناسی در این زمینه را مرور می‌کنیم.

تقویت حافظه، یکی از مهم‌ترین فواید پازل برای کودکان

بر اساس تحقیقات انجام شده، پازل‌ها باعث تقویت ارتباط و اتصال بین اجزای مغز می‌شوند. این بازی فکری کمک می‌کند که مغز با سرعت بیشتری فکر کند و سریع‌تر راه‌حل‌ها را پیدا کند. در حقیقت پازل‌ها برای تمام سنین مفید هستند اما از آن‌جایی که کودکان در سن رشد قرار دارند و مغزشان در بهترین حالت رشد و تقویت قرار دارد، می‌توانند از مزایای این بازی استفاده بیشتری کنند. به ذهن سپردن شکل‌ها و رنگ‌های مختلف، پازل‌ها و استفاده سریع از این اطلاعات در مغز، باعث تقویت حافظه کودک می‌شود.

به کار گرفتن همزمان نیمکره چپ و راست مغز

برای درست کردن یک پازل، مغز مجبور است که هم به جزئیات توجه کند و هم به کلیات فکر کند. در اینجاست که به دومین مورد از فواید پازل برای کودکان می‌رسیم. برای حل پازل هم به منطق و هم به خلاقیت نیاز داریم. برای کامل کردن معمای یک پازل باید از قسمت‌های مختلف مغز کمک بگیریم. بهترین عملکرد مغز در زمانی ایجاد می‌شود که هر دو نیمکره مغز به کار گرفته شوند. دانشمندان معتقدند افرادی که از هر دو نیمکره مغزشان استفاده می‌کنند می‌توانند علومی مثل ریاضیات را بهتر بیاموزند.

ترشح دوپامین، هورمون شادی‌بخش

مغز ما انواع مختلفی از پیام‌رسان‌های عصبی را پرورش می‌دهد که کمک می‌کنند تا سیستم عصبی در قسمت‌های مختلف بدن قابل کنترل باشند. هورمون‌های مختلفی در بدن انسان‌ منتشر می‌شوند که تاثیرات متفاوتی بر روی اعصاب ما دارند. محققان معتقدند که هنگام بازی با جورچین‌ها و پازل‌ها، هورمونی به نام دوپامین ترشح می‌شود که باعث ایجاد حس خوب و خوشحالی در افراد می‌شود. در واقع موفقیت در حل پازل و حس پیروزی در حل این معما باعث ترشح این هورمون شادی بخش می‌شود که یکی از فواید پازل برای کودکان است.

تقویت قدرت تخیل و خلاقیت در فرد

پازل‌ها به کودک کمک می‌کنند تا راه‌حل جدیدی برای مسائل پیدا کند. این فکر کردن و پیدا کردن یک الگو برای حل هر پازل، ذهن کودک را برای حل مسائل بزرگ‌تر آماده می‌کند. تحقیقات انجام شده ثابت کرده است که کودکانی که با پازل‌ها بزرگ شده‌اند، ذهن منطقی و خلاقی دارند. آن‌ها به راحتی می‌توانند بر روی ابرهای خیال قدم بزنند و در عین حال راه‌حل‌های درست پیدا کنند.

خرید پازل پیرامون برای کودکان

با خواندن این مقاله و آگاهی از فواید پازل برای کودکان می‌توانید انتخاب حساب‌شده‌تری برای خرید این اسباب‌بازی داشته باشید. پازل‌های فومی پیرامون در تعداد تکه‌های متفاوت و طراحی‌های متنوع و جذاب قابل سفارش هستند. برای سفارش پازل پیرامون می‌توانید به فروشگاه پیرامون سر بزنید و پازل مورد علاقه کودکتان را انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط