خصوصیات کودکان چپ دست

حدود 10 درصد از جمعیت جهان را چپ دستان تشکیل می دهند. همه امکانات موجود در جهان برای افراد راست دست در نظر گرفته می‌شوند. استفاده از دستگیره درها تا طراحی وسیله‌هایی مثل قیچی برای چپ‌دست‌ها سخت است و آن‌ها باید کم‌کم خودشان را با شرایط و زندگی در دنیای راست دست‌‌ها وفق دهند. به مناسبت روز جهانی چپ دست‌ها، امروز و در این مطلب با هم خصوصیات کودکان چپ دست را مرور می‌کنیم.

چپ دست‌ها باهوش‌ترند؟

معمولا بین مردم این موضوع جا افتاده است که کودکان چپ دست باهوش‌ترند. در حقیقت این موضوع تا به حال اثبات نشده است. مطالعات زیادی توسط محققین این حوزه انجام شده است و نتایج متفاوتی به ثبت رسیده است. عده‌ای معتقدند این تفاوت بین کودکان ربطی به هوش آن‌ها ندارد. در نقطه مقابل بعضی از تحقیقات روی ۲۳۰۰ دانشجو و دانش‌آموز نشان داده است که افراد چپ دست می‌توانند مسائل سخت‌تر را راحت‌تر حل کنند. در آخر افراد راست دستی که تمام کارهایشان را با دست راست انجام می‌دهند و توانایی انجام کار با دست چپ را نداشتند، نتایج پایین‌نری را کسب کردند.

خصوصیات کودکان چپ دست ربطی به وراثت دارند؟

دانشمندان کاملا برای دلیل چپ دست شدن افراد مطمئن نیستند. آن‌ها معتقدند حدود ۲۵ درصد از افراد چپ دست به دلیل وراثت و ژن‌ها این ویژگی را کسب می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند که این افراد چپ دست در مقایسه با سایر چپ دست‌ها ویژگی‌هایی مثل هوش زیاد را کمتر دارند. به طور کلی بیشتر محققین معتقدند که چپ دست شدن یک مورد تصادفی است و ربطی به وراثت ندارد.

ارتباط چپ دستی و احوال مادر در دوران حاملگی چیست؟

یک مطالعه نشان داده است که مادرانی که در دوران بارداری استرس داشته‌اند، کودکان چپ دست بیشتری به دنیا آورده‌اند. هرچند این موضوع کاملا اثبات نشده اما در تحقیقات زیادی درباره آن صحبت شده است.

خصوصیات کودکان چپ دست

کودکان چپ دست لزوما راست مغز هستند؟

معمولا اینطور تصور می‌شود که افراد چپ دست از نیمکره راست مغز خودشان بیشتر استفاده می‌کنند. در تحقیقات انجام شده حدود ۹۸ درصد افراد راست دست و ۷۰ درصد افراد چپ دست، از نیمکره چپ مغزشان بیشتر استفاده می‌کنند. به گفته گریمشاو به نظر می‌رسد بیشتر چپ دست‌ها پردازش زبان مشابهی با راست‌ دست‌ها دارند.

کمک به کودکان چپ دست برای کسب مهارت‌ها

کودکان چپ دست باید یاد بگیرند که چطور در دنیایی که برای راست‌دست‌ها طراحی شده است زندگی کنند. شما باید سعی کنید تا وسایل مورد نیاز چپ‌ دست‌ها را برای کودک تهیه کنید. در ادامه والدین باید بتوانند مهارت‌های کودکان چپ دست را پرورش دهند و آن‌ها را هدایت کنند. بازی‌های مختلف را با آن‌ها انجام دهید و برای پرورش مهارت‌های ذهنی آن‌ها تلاش کنید. این کودکان را با تصور هوش بالا رها نکنید و آن‌ها را برای یادگیری مهارت‌های مختلف همراهی کنید.

پازل پیرامون، یک بازی مناسب برای همه کودکان

با تهیه پازل پیرامون می‌توانید به کودک مهارت حل مسئله را بیاموزید. پازل یک بازی فکری مناسب برای کودکان است و می‌تواند مهارت‌های ذهنی آن‌ها را تقویت کند. با این بازی‌ها می‌توانید خصوصیات کودکان چپ دست را ارتقاء دهید و آن‌ها را برای حضور در دنیای بزرگ‌سالان آماده کنید. پازل پیرامون از جنس فوم بهداشتی ساخته می‌شود و با ضخامت بالا برای بازی کردن کودک مناسب است. این پازل‌ها طراحی گرافیکی جذابی دارند و برای کودکان بسیار هیجان‌انگیزند. برای سفارش پازل پیرامون می‌توانید به سایت پیرامون مراجعه کنید و پازل مناسب سن کودک خود را تهیه کنید.

 

ارسال دیدگاه