تقویت مهارت حل مسئله

تقویت حل مسئله یک موضوع مهم در تربیت کودک و آماده کردن او برای ورود به دنیای بزرگسالان است. این مهارت به او کمک می‌کند تا در مشکلات خود، چه در کودکی و چه در آینده، راه‌حل درستی را پیدا کند. برای مثال کودکی که مهارت حل مسئله بهتری داشته باشد، در مدرسه و در برخورد با چالش‌‌های مختلف با دوستان یا معلمانش زودتر به راه‌حل می‌رسد. در سنین پایین، بهترین راهکار برای آموزش هر مهارت به کودک، کمک گرفتن از بازی‌هاست. بازی‌های فکری مثل پازل‌ها می‌توانند به ذهن کودک برای تقویت مهارت حل مسئله کمک کنند. در این مقاله با هم با چند بازی مفید برای تقویت مهارت حل مسئله در کودکان آشنا می‌شویم.

تقویت مهارت حل مسئله

تقویت مهارت حل مسئله به کمک پازل‌ها

یکی از بهترین بازی‌ها برای تقویت مهارت حل مسئله در کودکان، پازل است. پازل‌ها معماهایی جذاب برای کودکانند. کودک با حل پازل، می‌تواند درست فکر کردن و پیدا کردن جواب را تمرین کند. برای تهیه پازل به سن کودک توجه داشته باشید. پازل پیرامون با توجه به سن کودک شما، پازل مناسب او را طراحی و عرضه می‌کند. این پازل‌‌ها از ۳ تکه شروع می‌شوند و تا ۳۰۰ تکه می‌رسند. کودک با توجه به سن خود، مهارت‌های متفاوتی دارد. توجه به این ظرفیت در کودکان بسیار مهم است و در غیر این صورت کارایی پازل در تقویت مهارت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

پیدا کردن گنج

یک شی را به عنوان گنج انتخاب کنید. حالا این گنج را در خانه پنهان کنید و از کودک بخواهید آن را پیدا کند. برای جذاب‌تر شدن بازی می‌توانید کودک راهنمایی‌ کنید تا ذهنش بیشتر درگیر شود. این سرنخ‌ها می‌توانند هرکدام یک معما باشند و کودک با حل هرکدام از آن‌ها می‌تواند به جواب نزدیک‌تر شود. این بازی را می‌توانید به صورت برعکس هم انجام دهید. یعنی کودک گنج را پنهان کند و به شما کمک کند تا آن را پیدا کنید. این بازی علاوه‌بر اینکه برای کودک بسیار مهیج است، به تقویت مهارت حل مسئله او کمک زیادی می‌کند.

بازی با نقطه‌ها

یکی از بازی‌هایی که می‌توانید به‌راحتی و به کمک یک کاغذ و قلم انجام دهید، بازی وصل کردن نقطه‌هاست. این بازی‌ هم می‌تواند به تقویت مهارت حل مسئله در کودکان کمک بزرگی کند. روی یک کاغذ تعداد زیادی نقطه بکشید و از کودک بخواهید که با وصل کردن این نقطه‌ها به یکدیگر، یک شکل خاص را بسازد. این بازی علاوه بر مهارت حل مسئله، کودک را در مهارت‌های حرکتی هم کمک می‌کند.

پازل پیرامون، یک انتخاب ایده‌آل

پازل پیرامون با توجه به نیاز کودکان تلاش می‌کند تا همیشه آن‌ها را سرگرم کند و در این میان مهارت‌های آن‌ها را بهبود ببخشد. تقویت مهارت حل مسئله یکی از مهم‌ترین نیازهای هر کودک است. این مهارت را می‌توانید به کمک پازل‌ها به راحتی به کودک بیاموزید. طراحی‌های منحصر به فرد پازل پیرامون دلیل جذابیت بیشتر این بازی برای کودکان است. این طرح‌ها با رنگ‌های شاد و شخصیت‌های کارتونی دوست‌داشتنی، کودک را نسبت به حل پازل مشتاق‌تر می‌کنند. پازل پیرامون از فوم بهداشتی تهیه می‌شود و دارای ضخامت مناسبی است. این قطعات فومی به راحتی خراب نمی‌شوند و ماندگاری بالایی دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پازل‌ها کیفیت چاپ بالای آن‌هاست. به این ترتیب تصاویر روی پازل از روی فوم‌ها جدا نمی‌شوند و به مرور تصاویر کم‌‌رنگ نخواهند شد. برای تقویت مهارت حل مسئله کودکتان به پازل پیرامون اعتماد کنید و سفارش خود را در سایت یا اینستاگرام پیرامون ثبت کنید.

ارسال دیدگاه