آموزش اریگامی به کودکان

اریگامی همان هنر بازی کردن و شکل ساختن با کاغذهاست. این بازی هزینه‌ای ندارد و بسیار سرگرم‌کننده و آموزنده است. ژاپن اولین کشوری بود که با اوریگامی آشنا شد. با گذشت زمان این هنر در تمام جهان پخش شد و امروزه کمتر کسی است که با اوریگامی آشنا نباشد. همه ما احتمالا در بچگی قایق و یا قورباغه‌هایی را با کاغذ ساخته‌ایم. این بازی کودکانه ما همان اوریگامی است. دست یافتن به شکل‌های هندسی خاص به وسیله خطوط تا روی کاغذ، اصلی‌ترین هدف اوریگامی است. اما آموزش اریگامی به کودکان چه مزیت‌هایی دارد؟ در این مقاله با هم به مرور فواید اوریگامی می‌پردازیم.

مزایای آموزش اریگامی به کودکان

بازی با کاغذ و ساخت کاردستی همیشه برای کودکان و حتی بزرگسالان جذاب و لذت بخش بوده و هست. این بازی نقش مهمی در رفع تنش‌های روزانه دارد و می‌تواند استرس‌های کودک را کاهش دهد. از جمله مزایای آموزش اریگامی به کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خلاقیت بیشتر

هرچه کودکان در انجام این بازی پیشرفت کنند، خلاقیتشان رشد بیشتری می‌کند. کودک هنگام انجام اوریگامی ملزم به فکر کردن و به کار گیری خلاقیتش است. او با خلاقیت خود می‌تواند با ترکیب چند خط تا، به یک طرح جدید برسد. این مسیر با گذشت زمان برای کودک هموار می‌شود و او یاد می‌گیرد که چطور با ایده‌های خود، می‌تواند اثرهای جدیدی خلق کند.

  • آشنایی با مفاهیم هندسی

اوریگامی بر پایه هندسه بنا شده است. کودک با انجام دادن این بازی تجسم فضایی و سه بعدی خوبی پیدا می‌کند و با مفاهیمی مثل خط تقارن، اشکال دو بعدی، سه بعدی و … آشنا می‌شود. اوریگامی حتی می‌تواند در مدارس به عنوان یک روش درسی برای آشنایی با مفاهیم هندسی انتخاب شود.

  • ورزشی برای مغز

تقویت هوش و مغز یکی از فواید استفاده از اوریگامی است. کودک هنگام بازی با کاغذها و استفاده از هنر اوریگامی، هر دو نیمکره مغز خود را به کار می‌گیرد. امروزه هم از این حرفه برای افزایش توان ذهنی کودک استفاده می‌شود. اوریگامی هم مثل بازی با پازل‌ها یک نوع ورزش فکری برای کودکان است.

آموزش اریگامی به کودکان

  • کاهش تنش و اضطراب

دقت و تمرکز بالایی که در اوریگامی مورد نیاز است، کودک را از تنش‌ها و استرس‌های روزمره دور نگه می‌دارد. برخلاف بازی‌های یارانه‌ای، این بازی به کودک آرامش و حس امنیت را هدیه می‌کند.

  • افزایش اعتماد به نفس

خلق یک اثر جدید و کشف کردن یک روش خاص برای ساختن یک طرح جدید، اعتماد به نفس کودک را افزایش می‌دهد. آموزش اریگامی به کودکان می‌تواند باعث ایمان آوردن کودکان به توانایی‌های شخصیشان شود.

  • تمرین صبوری

بازی‌هایی که نیازمند حوصله بالایی هستند، مهارت‌هایی مثل صبر و شکیبایی را در کودکان تقویت می‌کنند. این بازی‌ها به کودکان می‌آموزند که با حوصله و صبوری می‌توان یک اثر جدید را خلق کرد.

خلاصه اینکه

بازی‌های متنوع می‌توانند تقویت‌ کننده مهارت‌های مختلفی در کودک باشند. والدین با آگاهی از تمام این روش‌ها، مهارت‌های مختلف کودک را تقویت می‌کنند. آموزش اریگامی به کودکان یکی از این روش‌هاست. یکی دیگر از این بازی‌های مفید هم پازل‌ها هستند. پازل‌ها با دنیای متفاوت خود می‌توانند کودک را از دنیای بازی‌های کامپیوتری بیرون بکشند. برای خرید پازل کودکانه می‌توانید از سایت پیرامون اقدام کنید. این سایت با ارائه طرح‌های متنوع و خاص، دنیای کودک شما را پر از پازل‌های جذاب و دوست داشتنی می‌کند. برای سفارش آنلاین پازل می‌توانید وارد سایت پیرامون شوید و سفارش خود را ثبت کنید.

ارسال دیدگاه